POLITYKA PRYWATNOŚCI

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH – WERSJA PEŁNA

FLOW DENTAL STUDIO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdyni, KRS: 0001069737, NIP: 9581739035

(dalej jako: “Jednostka”)

§ 1. Podstawowe zasady ochrony

  1. Podstawową zasadą czynności podejmowanych przez pracowników, zleceniobiorców oraz wszelkich innych osób świadczących pracę w Jednostce lub na rzecz Jednostki (dalej jako “Personel Jednostki”) oraz inne osoby mające kontakt z Małoletnimi biorącymi udział w działalności  prowadzonej  lub  organizowanej  przez  Jednostkę,  jest  zachowanie profesjonalnego charakteru relacji i traktowanie Małoletnich z szacunkiem, z uwzględnieniem ich godności, potrzeb, poszanowaniem prywatności i wizerunku.
  2. Personel Jednostki zobowiązany jest do działania w sposób otwarty i przejrzysty dla innych, aby zminimalizować ryzyko błędnej interpretacji podjętego zachowania.
  3. W kontakcie z małoletnimi Personel Jednostki powinien przede wszystkim: (1) komunikować się w sposób kulturalny, adekwatny do wieku Małoletnich i możliwości ich percepcji, (2) zwracać się spokojnym głosem; (3) w kontaktach uwzględniać specjalne potrzeby Małoletnich z niepełnosprawnością lub ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi; (4) zachowywać wobec nich cierpliwość i szacunek; (5) traktować wszystkich Małoletnich w sposób równy i bezstronny.
  4. Za bezpieczne relacje między Małoletnimi biorącymi udział w działalności prowadzonej przez Jednostkę odpowiada w pierwszej kolejności przedstawiciel ustawowy małoletniego lub osoba, pod której opieką bierze udział w tej działalności lub przebywa na terenie Jednostki.

§ 2. Prawa małoletniego oraz zachowania niedopuszczalne

  1. Każdy Małoletni ma prawo do nietykalności cielesnej, prywatności i intymności. Żaden kontakt fizyczny z dzieckiem nie może być ukrywany, odbywać się w tajemnicy, wiązać się z jakąkolwiek korzyścią ani wynikać z nadużycia swojej pozycji wobec Małoletniego.
  2. W relacjach z Małoletnimi absolutnie niedopuszczalne są m.in. takie zachowania jak: (1) naruszanie ich godności; (2) stosowanie przemocy – fizycznej, psychicznej czy jakiejkolwiek innej; (3) angażowanie się w relacje o charakterze romantycznym, seksualnym lub partnerskim; (4) zawstydzanie, lekceważenie, obrażanie lub faworyzowanie; (5) używanie w ich obecności nieprzyzwoitych czy niestosownych słów, nawet jeśli dziecko wyraża na to zgodę – dotyczy to m.in. wulgaryzmów, obraźliwych gestów, nieodpowiednich żartów czy treści o zabarwieniu seksualnym; (6) wszelkie inne zachowania mogące zostać odebrane jako nieodpowiednie lub niestosowne; (7) spotykanie się z dziećmi poza miejscem pracy; (8) wykorzystywanie ich wizerunku do celów prywatnych; (9) naruszanie ich dóbr osobistych.
  3. Istnieją wyjątki, w których kontakt fizyczny z dzieckiem jest uzasadniony i akceptowalny, przykładowo  (1)  gdy  wymaga  tego  jego  zdrowie  lub  życie;  (2)  gdy  dziecko  z niepełnosprawnością potrzebuje pomocy w czynnościach medycznych, higienicznych, przy jedzeniu czy poruszaniu się – ale tylko jeśli dziecko lub jego opiekun na to wyrazi zgodę; (3) w zwyczajowych sytuacjach, takich jak podanie ręki na powitanie lub pożegnanie.
  4. Podczas świadczenia usług osoby dorosłe powinni dbać o to, by kontakt fizyczny z dzieckiem ograniczać do niezbędnego minimum.
  5. Osoby dorosłe powinni również zwracać uwagę, by osoby przeciwnej płci nie wchodziły ani nie zaglądały do pomieszczeń, gdzie Małoletni się przebierają lub dbają o higienę.

§ 3. Zasady i procedura podejmowania interwencji

  1. Jeśli Jednostka zapewnia Małoletnim dostęp do Internetu, Jednostka jest zobowiązana podejmować działania zabezpieczające Małoletnich przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju.
  2. Na terenie Jednostki dostęp Małoletniego do Internetu możliwy jest pod nadzorem rodzica lub opiekuna prawnego lub faktycznego lub na przeznaczonych do tego urządzeniach, w celu ochrony Małoletniego przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci.
  3. Osoba odpowiedzialna za sieć internetową zapewnia w miarę dostępnych możliwości technicznych, aby sieć internetowa Jednostki była zabezpieczona przed niebezpiecznymi lub szkodliwymi treściami.

    § 4. Zasady i procedura podejmowania interwencji

    1. W sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu Małoletniego podczas udziału w działalności prowadzonej przez Jednostkę, każda osoba jest obowiązana zawiadomić o zdarzeniu Kierownika Jednostki, który sporządza notatkę ze zdarzenia, wyjaśniając istotne okoliczności zdarzenia. Zgłoszenia  o zdarzeniu każda osoba można dokonać:
      1. osobiście u Kierownika Jednostki;
      2. mailowo:   justyna.kiepuszewska@flowdentalstudio.pl
      3. telefonicznie:  +48 608 422 432
    2. Kierownik  jednostki  jest  osobą  odpowiedzialną  za  podjęcie niezbędnych czynności wyjaśniających oraz stosownie do okoliczności, złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego lub zawiadomienia sąd opiekuńczy. Z przebiegu każdej interwencji sporządza kartę interwencji.
    3. Złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego lub zawiadomienie  sądu  opiekuńczego  powinno  nastąpić  niezwłocznie  po  ustaleniu uzasadnionego prawdopodobieństwa popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego.
    4. W sytuacjach zagrażających w sposób drastyczny Małoletniego, w tym w szczególności w razie przemocy fizycznej lub wykorzystania seksualnego małoletniego (w tym podejrzenia jego wystąpienia), należy natychmiast zawiadomić Policję poprzez kontakt z numerem alarmowym 112 lub dzwoniąc do najbliższej jednostki Policji.
    5. W przypadku ujawnienia krzywdzenia Małoletniego, Kierownik Jednostki oferuje pomoc Małoletniemu oraz ustala z nim plan wsparcia Małoletniego, określający przede wszystkim zamierzone cele planu wsparcia oraz środki służące osiągnięciu tego celu.

    § 5. Sposób dokumentowania i zasady przechowywania

    1. Kierownik Jednostki prowadzi dokumentację dotyczącą wszystkich ujawnionych przypadków lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletnich mających miejsce podczas działalności prowadzonej przez Jednostkę i na jej terenie.
    2. Na dokumentację ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego składają się: (1) karta interwencji dotycząca zdarzenia; (2) notatki sporządzone na okoliczność zdarzenia; (3) kopia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wobec małoletniego, o ile zostało złożone; (4) rejestr prowadzonych interwencji.
    3. Dostęp do dokumentacji posiadają tylko osoby upoważnione przez Kierownika Jednostki.
    4. Informacje zawarte w dokumentacji mogą być udostępnione wyłącznie na potrzeby prowadzonego przez niego postępowania lub w celu zawiadomienia go o zdarzeniu, na podstawie i w granicach obowiązujących przepisów prawa.

    § 6. Publikacja Standardów, ich przegląd oraz wdrożenie

    1. Standardy ochrony małoletnich pozostają ogólnodostępne i zostaną publicznie wywieszone w widocznym miejscu w Jednostce oraz na jej stronie internetowej.
    2. Personel Jednostki potwierdzenia zapoznanie się ze Standardami Ochrony Małoletnich, składając oświadczenie na piśmie, określone zasadniczo jako Załącznik nr 1 do Standardów Ochrony Małoletnich.
    3. Małoletni oraz ich rodzice albo opiekunowie prawni lub faktyczni mogą uzyskać wgląd do Standardów Ochrony Małoletnich oraz uzyskać informacje dotyczące stosowania Standardów u Kierownika Jednostki.
    4. Przeglądu oraz aktualizacji standardów dokonuje Kierownik Jednostki, nie rzadziej niż raz na dwa lata.
    5. Osobą odpowiedzialną za przygotowanie Personelu Jednostki do stosowania standardów jest Kierownik Jednostki, który zapewnia odpowiednie szkolenia i narzędzia w sposób adekwatny dla osiągnięcia celów ochrony małoletnich.

§ 7. Sposób dokumentowania i zasady przechowywania

  1. Kierownik Jednostki prowadzi dokumentację dotyczącą wszystkich ujawnionych przypadków, lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletnich mających miejsce podczas działalności prowadzonej przez Jednostkę i na jej terenie.
  2. Na dokumentację ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego składają się: (1) karta interwencji dotycząca danego zdarzenia; (2) notatki służbowe sporządzone na okoliczność zdarzenia; (3) kopia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wobec małoletniego; (4) rejestr prowadzonych interwencji.
  3. Dostęp do dokumentacji posiadają tylko osoby upoważnione przez Kierownika Jednostki.
  4. Informacje zawarte w dokumentacji mogą być udostępnione wyłącznie na potrzeby prowadzonego przez niego postępowania lub w celu zawiadomienia go o zdarzeniu, na podstawie i w granicach obowiązujących przepisów prawa.

§ 8. Inne ważne kontakty

116 111

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży [numer całodobowy, bezpłatny]

800 080 222

infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli [numer całodobowy, bezpłatny]

800 12 12 12

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka [od pon do pt od 8.15 – 20.00, bezpłatny]

800 120 002

Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” [numer całodobowy, bezpłatny]